Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy Zielonego Oskara!

Redakcja
Po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu EMAS Awards polska organizacja zdobyła główną nagrodę. Prestiżowe wyróżnienie trafiło do Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. z Tychów.

20 maja 2015 r. w Barcelonie zostały wręczone nagrody EMAS Awards 2015 nazywane środowiskowymi Oskarami. Głównym tematem tegorocznej edycji konkursu były skuteczne innowacje ekologiczne wspierające poprawę działalności środowiskowej. Nagrody EMAS Awards są wielkim wyróżnieniem zarówno dla zwycięzców, jak i nominowanych. Organizacje te są wzorami do naśladowania, wykazując, że poprawa jakości środowiska się opłaca - zarówno dla firmy, jak i dla środowiska.

- Zielony Oskar to największe wyróżnienie, jakie nasza spółka mogła otrzymać w kategorii promowania ekologicznych rozwiązań. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze działania zostały zauważone w Europie i są wzorem do naśladowania - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A. Takie nagrody są dla nas motywacją do dalszego rozwoju oraz potwierdzeniem, że nasza praca ma sens nie tylko teraz, ale przede wszystkich niesie korzyści dla kolejnych pokoleń - dodaje.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. z Tychów jest krajowym i europejskim liderem w sektorze gospodarki wodno-ściekowej pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Od niedawna firma jest również inwestorem budowanego w Tychach parku wodnego, który będzie zasilany w energię elektryczną i prąd również pochodzące z odnawialnych źródeł energii. Pozwoli to na obniżenie kosztów utrzymania obiektu. Średnia miesięczna produkcja odnawialnej energia z biogazu przekracza 150% w stosunku do zużycia energii w oczyszczalni ścieków. Przyznając nagrodę, Komisja Europejska podkreślała spektakularne wyniki firmy w zakresie ciągłego doskonalenia systemu ekozarządzania i audytu (EMAS), tj. m.in. poprzez optymalizację procesów i wdrażane rozwiązania technologiczne. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. zostało również docenione za skuteczność w promowaniu świadomości ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Organizując tegoroczną edycję EMAS Awards, Komisja Europejska zdecydowała uhonorować osiągnięcia organizacji, które wyróżniają się na polu ekoinnowacji.

Wśród 22 nominowanych podmiotów znalazły się trzy polskie organizacje:
• CEMEX Polska Sp. z o.o. - oddział Chełm w kategorii Duże organizacje sektora prywatnego,
• Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w kategorii Duże organizacje sektora publicznego,
• Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. z Tychów w kategorii Małe organizacje sektora publicznego.

Gala wręczenia EMAS Awards 2015 odbyła się podczas pierwszego dnia trwającego w Barcelonie 18. Forum Ekoinnowacji organizowanego przez Komisję Europejską, w którym wzięło udział ponad 400 osób z całej Europy. Uczestniczył w niej Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który osobiście pogratulował zwycięzcom z Polski.

Zwycięzcy tegorocznych EMAS Awards 2015:

Sektor prywatny:
mikroorganizacje - La Page Original - Hiszpania,
małe organizacje - Seehotel Wiesler GmbH - Niemcy,
średnie organizacje - Metallbau Haslinger GmbH - Niemcy,
duże organizacje - Comexi Group Industries S.A.U. - Hiszpania.

Sektor publiczny:
małe organizacje administracji publicznej - Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. - Polska,
duże organizacje administracji publicznej - Landeskrankenanstalten - Betriebsgesellschaft - KABEG - Austria.
Więcej o tegorocznej edycji konkursu EMAS Awards na www.emas.eu.


Kilka słów o EMAS
System ekozarządzania i audytu EMAS jest elementem wspomagającym przedsiębiorstwa w realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Celem EMAS jest identyfikowanie możliwości minimalizacji oddziaływania organizacji na środowisko oraz zwiększenie efektywności realizowanych działań w obszarach środowiskowych. Rejestracja w EMAS jest prestiżowym wyróżnieniem potwierdzającym, że organizacja prowadzi swoją działalność właśnie w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. O rejestrację mogą się ubiegać firmy oraz instytucje niezależnie od wielkości, branży czy specyfiki ich działalności. Za prowadzenie rejestru EMAS w Polsce odpowiada Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Wdrożenie i utrzymywanie systemu EMAS jest świadectwem dążenia organizacji do ciągłego doskonalenia efektów swojej działalności w zakresie ochrony środowiska, co podnosi prestiż organizacji i świadczy o jej proekologicznym nastawieniu. EMAS porządkuje obowiązki firm w zakresie ochrony środowiska, pomaga optymalizować koszty i unikać kar za naruszenia prawa.

Korzyści dla organizacji uczestniczących w systemie EMAS:
• wzrost efektywności działań realizowanych w zakresie wdrażanych rozwiązań proekologicznych,
• wdrożony i weryfikowany EMAS wymusza realizację prowadzonych działań z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko oraz ich analizę pod kątem energochłonności,
• potwierdzenie osiąganych efektów środowiskowych przez zewnętrznych weryfikatorów,
• lepsze relacje z klientami, lokalną społecznością i administracją - dobry wizerunek firmy dbającej o środowisko,
• poprawa jakości środowiska pracy,
• gwarancja spełnienia wymagań prawnych, środowiskowych i innych,
• redukcja ryzyka nałożenia kar z uwagi na niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa środowiskowego,
• wzrost świadomości ekologicznej pracowników.


Kalendarium:

2008 r. - wdrożenie i certyfikacja Systemu Zarządzania Jakością wg wymagań normy PN-EN ISO 9001 oraz Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnie z normą PN-EN ISO 14001
2009 r. - wdrożenie i certyfikacja Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zgodnie z normą PN-N 18001; wdrożenie Strategicznej Karty Wyników (BSC)
2010 r. - wdrożenie i wpis do rejestru EMAS oraz wdrożenie i certyfikacja Systemu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu zgodnie z normą SA 8000
2013 r. - wdrożenie i certyfikacja Systemu Zarządzania Energią zgodnie z normą ISO 50001
2014 r. - wdrożenie i certyfikacja Systemu Zarządzania Punktem Kontaktu z Klientem zgodnie z normą PN-EN 15838

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto